Валерій БОРЗОВ: "Самбо - видовищний і цікавий вид спорту" Вахід САБІРОВ: "Завдяки самбо багато чому навчився" Вадим РОГАЧ: "Ми робимо не тільки спортивні, а й культурні візити" Олексій ПЛЕШАКОВ: «Ми є логічним продовженням НФСУ» Андрей КУЧЕРЕНКО: "Надо верить в себя - и тогда результат придет" Олександр САЄНКО: "Вітаю зі стартом сезону!" Олександр САЄНКО: "Самбо вважаю неймовірно корисним для дітей" Анастасия ШЕВЧЕНКО: "Посвящаю победу своим тренерам!" Ігор ЖДАНОВ: "Пишаюся стійкістю молодіжної збірної України" Міністерство молоді й спорту миттєво прийшло на допомогу Вадим РОГАЧ: "Самбисты всегда рады подарить позитив" Анастасия САПСАЙ: "Золото" чемпионата Европы - что-то нереальное!" Олексій ТРОФІМОВ: «Єдиноборства – фундамент патріотичного виховання» Лидия ВАЩЕНКО: "Победу принес коронный прием" Не просто побратими самбо - справжні рідні брати! Олександр АДЗЕЛЕНКО. «Друге дихання» від генерала для Одеського самбо Наталья СМАЛЬ: "В этот раз завоевать "золото" было морально сложнее" Братья Скрипали: "Забери ребенка с улицы" - инвестиция в будущее" Вадим РОГАЧ: "У такому форматі Кубок України відбувся вперше" Анастасия НОВИКОВА. Бронзовый дебют на взрослой Европе Світлана ЛИСЯНСЬКА. "Альпіністські" сходження на пік п'єдесталу Мария БУЙОК: "Люблю ходить на высоких каблуках и в платьях" Наталья СМАЛЬ: "Своему двухлетнему сыну показываю мир самбо" Вадим РОГАЧ: "Двух мнений быть не может: мастерское самбо - святое дело" Чемпионские слова двух Сергеев - Кривчача и Зверева Петро КАРАМАЛАК. Шановний Бакша - значить Учитель. Олександр НАУХАТЬКО: "Мій головний тренер - життя" Сергей ГРАБОВСКИЙ: "Жажда боя и характер у наших бойцов в крови" Размік ТОНОЯН: "Прийом зробив чисто і достроково здобув перемогу" Олена САЙКО: "Трохи засмучена, але рада й срібній медалі" Євген БОДНАРУК: "Наші самбістки - справжні українські жінки" Виктор САВИНОВ: "В Баку рассчитываю на каждого" Виктор ПИРОЖЕНКО. Тренер не должен ломать спортсмена Роман ШКОЛЬНИКОВ. Именно с него началось украинское самбо Константин НАКЕЛЬСКИЙ. Первый украинский чемпион СССР Тетяна ЧОРНА. Чарівна чемпіонка, яка приборкала тайфун Борис СОТНИК. Все началось с подарка брата - книги приемов самбо Ярослав ВОЛОЩУК. Тренер милостью божьей Анатолій БОНДАРЄВ: "Скільки волі, стільки й людини" Марсель ХАСАНОВ: "Нырнул в Каму, а выплыл в Днепре" Анатолий КАНТУР: "Дисциплина мировых стандартов" Сергей Елисеев: "Европа покажет себя на чемпионате мира в Японии" ЗУБЫ ВО РТУ ЛУЧШЕ, ЧЕМ НА ПОЛКЕ: как сохранить их целыми и невредимыми УРОВЕНЬ ПОНИМАНИЯ Взаимодействие тренера и спортивного врача САМБО - НА РАДИОВОЛНЕ "ПРОМЕНЯ" СПОРТИВНОГО СЕРДЦА СТУК... Главный "двигатель" требует особого отношения Светлана Яремка: "Очень хочется заработать на свое жилье" Марина Прищепа: "Однажды мне предложили выступать за Грецию" Впечатление от чемпионата мира Мысли возле тренировочного ковра Если серьезных травм не было, значит соревнования прошли хорошо
Интервью
Тетяна ЧОРНА. Чарівна чемпіонка, яка приборкала тайфун
Дата публикации: 27.02.2015

Тетяна ЧОРНА проводить больовий прийом

…Від студентки Національної академії внутрішніх справ України Тетяни Чорної, якщо відверто, абсолютного успіху ніхто й не вимагав. Принесе чемпіонка світу серед дівчат до копилки дорослої команди якусь нагороду - от і добре. Молода ще, адже тільки виповнилося двадцять і попереду - ціле життя в самбо. Мабуть, тільки її нинішній наставник, полковник міліції Марсель Хасанов вірив в її зірку. Я був свідком, як він у різних кабінетах відстоював її право на місце в збірній. Та й гроші, отримані у спонсорів на поїздку Тані, були чималими й, звісно, вимагали переможного підтвердження.

І, як виявилося, досвідчене око судді міжнародної категорії, який входить до десятка найкращих арбітрів планети, цілив точно, як кажуть, у десятку. Майбутній експерт-криміналіст Тетяна Чорна свою спортивну експертизу провела на килимі просто відмінно. Й хоча, на відміну від її подруги по збірній досвідченої Лисянської, перемога їй дісталася дуже нелегко, але тим вагомішим є результат! Чого була варта тільки сутичка з японкою, яку за яскраве самбо фахівці охрестили «азіатським тайфуном». Перетерпіла, вистояла, жорстко зустріла й тому була активнішою, а значить, сильнішою. Й за становлення свого характеру, як сказала Тетяна Чорна відразу ж після свого щасливого соло, вона вдячна своєму першому тренеру з невеликої сумської ДЮСШ Олексієві Леоненку...

Так написав журналіст газети «День» Олександр Гончарук відразу ж після повернення нашої команди з чемпіонату світу-1999, який пройшов в іспанському Хіхоні. На Піренейському півострові Тетяна піднялася на чергову «золоту» сходинку - вже дорослу, адже до цього здобула перемоги на юніорському й молодіжному планетарних першостях. Це - приклад тренерської мудрості, коли талант не змушують «бігти поперед поїзда», не кидають «на амбразуру», а готують цілеспрямовано. Цікаво, що перед поєдинком з уже згаданою вище грізною Мегуму Фудзія японський арбітр підійшов до Хасанова і промовив: «Твоя вихованка програє у фіналі». На що Марсель Хазійович відповів: «А це ще баба надвоє ворожила…» Таня повністю виконала план свого наставника на поєдинок і здобула таке важливе «золото».


Тетьяна ЧОРНА й Марсель ХАСАНОВ

Наша героїня народилася в Сумах, там робила перші кроки в спорті. Спочатку займалася плаванням, навіть виконала норматив кандидата в майстри спорту. А ще захоплювалася легкою атлетикою – бігом, стрибками. Але якось, повертаючись з батьками з магазину, побачила оголошення про набір до секції дзюдо. Була там цікава приписка: «Навчатимемо вас і прийомам карате, самбо. Приходьте! Ми чекаємо на вас!»

- Тату, давай прямо зараз туди підемо, - попросила Таня.

- З повними сумками? - здивувався батько. - Може, на завтра відкладемо?

- Дуже прошу! - благала донька. - Ми ненадовго. Одним оком поглянемо, що таке - дзюдо й карате, самбо.

- Східні єдиноборства, - пояснив батько. - Ти напевно бачило по телевізору.

- Тільки на хвилиночку!

- Гаразд, пішли.

Зал боротьби містився на першому поверсі, і можна було крізь широкі вікна спостерігати, що відбувається всередині. Ніби заворожена, дивилася Тетяна, як хлопчики та дівчатка в незвичних костюмах легко сідають на шпагат, стають на голову, роблять містки, а на килимі невловимо швидкими рухами кидають одне одного.

Не хвилину, а добрих чверть години спостерігала вона за дійством у залі. А потім тоненьким голосочком, але дуже твердо сказала: «Тату, я не піду звідси, доки ти мене не запишеш!»
Батько мовчки взяв її за руку, і через якусь хвилину дівчина з пляшкою молока в руці постала перед Олексієм Леоненком, який став її першим тренером. Учениця почала здобувати перемоги: на турнірі на призи «Спортивної газети» юну спортсменку помітив Хасанов і вирішив поговорити з Леоненком. Проте Олексій Іванович сам підійшов до Марселя Хазійовича: «Візьміть цю дівчинку. Вона надзвичайно талановита, вперта. Ручаюся, що стане чемпіонкою світу. Ось тільки їхати з Сум не хоче. Сильно прив’язана до родини. Спробую її умовити. А ви розкажіть їй про перспективи».
Всі зі своїм завданням впоралися, у тому числі й батьки, які дали згоду на те, щоб донька вступила до Національної академії внутрішніх справ. Коли Чорна приїхала до Києва, Хасанов її майже не розцілував, а на здивування тих, хто був поруч, впевнено заявив: «Ви бачите перед собою майбутню чемпіонку світу з самбо!»

І Тетяна гідно здолала шлях – як спортивний, так і студентський. Вона закінчила навчальний заклад і потім, уже після фінішу спортивної кар’єри, гідно працювати за спеціальністю. Зараз вона – вже майор.

Але набагато важливішим, мабуть, за всі титули й зірки на погонах, є для неї власна родина. Тетяна подарувала своєму чоловікові Ігореві трьох дітей – сина Артема й дочок Машу й Сашу.  

Тетяна – гарний приклад того, як треба будувати своє життя, де треба дарувати радість багатьом людям – і наставникам, і колегам, і друзям, і, звичайно ж, рідним.  
Поделиться:
05.03.2015 20:22:12 борец
Ну просто красавица!
22.01.2019 10:01:53 Роман
Моя сестрёнка круче всех!!!
Оставить комментарий
Имя
Текст сообщения
Капча
=>